Merlin recenze

14. ledna 2013 v 21:54 | Dyamirity |  BBC stuff
-Připravte se na příval fangirlení a spoustu pěkných Britů-

(Zleva: Gwen, Morgana, Gaius, Merlin, Artuš, Uther)

Abych byla upřímná, jako ke spoustě věcí, které mi zruinovaly život, mě k Merlinovi přivedla Hatey. <- Vzato kolem a kol, asi bych ji měla nenávidět. Poslední dobou to probíráme často. Proč já tě mám vlastně ráda, Hatey, když jsi mi zničila život, hm? Hm?!
Merlin je dalším seriálem z dílny BBC a jedná se o zpracování staré anglické legendy o králi Artušovi a, jak název napovídá, o čaroději Merlinovi. Čekali byste starého, seschlého kouzelníka a podobně starého, jen ne tak seschlého krále? Chyba. Protože tohle je BBC, Británie, dámy a pánové, a co by to bylo za BBC, kdyby nám do cesty nepostavila nějaké fešáky? Ano, nebyla by to BBC.
A tak se do spárů fanynek dostala půvabná dvojice Morgan/James.(Doufám, že vám nebude vadit, že tuhle recenzi prošpikuju asi miliardou gifů a obrázků, ale kdo by odolal, když jich mám plnou složku a oni jsou tak ťuťu.)

Merlin (Colin Morgan) je mladý čaroděj, který přichází do Camelotu hledat lepší život. Poslala ho tam jeho matka, protože v rodné vesnici se k němu lidé nechovají zrovna pěkně, vzhledem k tomu, že má magii, která je v celém Albionu trestána smrtí. Merlin se magii ovšem neučil jako většina čarodějů, ale narodil se s ní.
Sotva do Camelotu přijde, stane se svědkem popravy potencionálního čroděje, což mu ukáže, jak si zákon v Camelotu stojí. Nato vyhledá dvorního léčitele, Gaiuse, starého přítele jeho matky. Toho hned při prvním setkání zachrání před pádem ze žebříku a odhalí mu tak svoji magii. Gaius je ovšem hodný strýček a vezme Merlina jako svého učedníka.
Brzy po svém příjezdu se Merlin nedopatření přichomýtne k něčemu, co by se dalo popsat jen jako šikana sloužícího. Banda středověkých frajírků tam nepokrytě týrá jednoho sluhu a Merlin, protože je přece tak čestný a maminka ho dobře vychovala, zakročí a, jak brzy zjistí, pošle do háje korunního prince Artuše (Bradley James).
Samozřejmě princ Artuš si nenechá jen tak něco líbit a navzdory tomu, že Merlin v nastalém souboji z řemdihy podvádí, vyhraje svoji čest zpátky a nechá vsadit Merlina do pranýře, kde se seznámí s Gwen, sloužící lady Morgany, schovankyně krále. Merlin si z této zkušenosti odnese jedno: averzi vůči mladému princátku.
Ovšem nebyl by to Merlin, kdyby zmíněnému princátku při nejbližší příležitosti nezachránil život před zákeřnou čarodějnou vražednicí a nevysloužil si post osobního Artušova sluhy. No a to je ono.
Jak může jeden být osobním sluhou někomu, kým vlastně pohrdá, a při tom ještě musí skrývat svoji přirozenost, aby neskončil s hlavou na špalku? Vítejte, zdraví vás svět BBC Merlina.


Merlin je příběh o dvojici mladých mužů. Jeden vidí toho druhého jako zhýčkaného spratka, který se narodil se stříbrnou lžičkou v puse, zatímco ten druhý ho vidí jako nevzdělaného, rolnického budižkničemu.
A jako kdyby to Merlin neměl už tak dost složité, v podzemí Camelotu žije prastarý drak, který mu jen tak mimochodem sdělí, že je jeho osud Artušovi pomoct založit nádherné, jednorožci hýřící království, kde si všichni budou rovni a kde chasníci, rytíři i čarodějové budou kamarádi a budou se zvát na odpolední svačinky.

"You and Arthur are two sides of one coin."

Takže Merlin nejenže musí siru spratkovi leštit zbroj, čištit boty a uklízet komnaty, ale ještě ho musí chránit před všemi možnými i nemožnými magickými i zcela obyčejnými vrahy, kteří se v jednom kuse snaží mladého prince ukládně zabít. Aby toho nebylo málo, jednou za čas se jakoby odnikud vyloupne nějaká ta čarodějná krátura, popřípadě magický artefakt, s kterými se chudák Merlin musí potajmu vypořádat a pak se vrátit včas, aby stihl Artušovi naservírovat večeři. A Artuš ho i přes to pořád vidí jako nějakého idiotského sluhu, protože, co si budeme nalhávat, Merlin se občas jako idiot chovat musí, aby zamaskoval nějaké to kouzlo.


Aby se nedalo říct, že jediné postavy, které se ve vedlejších rolích objeví jsou jen a pouze nejrůznější asasíni, brzy se nám začnou ukazovat rytíři aneb spolek fešáků a zápletka se nám začne komplikovat v okamžiku, kdy lady Morgana, schovankyně krále Uthera najednou otočí a dá se na stranu zla. Připočtěte malého Mordeda a máte zápletku seriálu o pěti sériích, který konší jako veselá rodinná komedie a končí jako slazvé údolí.
Pořád máte chuť se na Merlina podívat? Tak čtěte dál, protože se dostáváme k mé oblíbené části.


Merlin je neuvěřitelně gay seriál. A to nežertuju, ani nepřeháním, jak to mají yaoistky ve zvyku. Je to snad ještě teplejší než Sherlock, protože v Sherlockovi nikdy nebyla scéna, kdy by Sherlock stáhl kouzlem Johnovi kalhoty, stejně jako John mu tam neslibuje "speciální potrestání".
S Hatey jsme velice rychle přišli na to, že je to způsobené napůl scénářem a napůl pochybným přátelstvím Colina a Bradleyho. Ehm, ehm, přátelstvím. Ti dva si totiž vedli během prvních dvou sérií video deníčky, v nichž můžete vidět, jako spolu například chytali v hotelové vaně pavouka, nebo věšeli herečce Gwen na dveře lístečky ve francouzštině. V rozhovorech se pak můžete doslechnout, že Colin je Bradleyho inspirací, že Colin má část jeho srdce, že jsou nejlepší kamarádi. Pokud by vám to bylo málo, můžu doporučit tu část, kde Bradley tvrdí, že by holku poozval na rande do divadla, Colin se dušuje, kdyby na něj někdo chtěl udělat dojem, měl by ho vzít do divadla a o pár týdnů později se na internetu objeví fotky těch dvou v divadle.
Někdy je opravdu těžké říct, kde končí Merthur (Merlin/Artuš) a začíná Brolin (Bradley/Colin). Ostatně historie Brolinu by možná dala vzniknout dalšímu článku, teď jsme tu ale kvůli Merlinovi.
Jak jsem řekla, vztah Merlina a Artuše se velice rychle změní v takové to klasické oběma stranami popírané nejlepší přátelství, kdy se neustále popichují, urážejí a tak podobně. Navíc Artuš na Merlina brzo nedá dopustit. Zajmou nějakého rytíře A Merlina? Samozřejmě, že první se bude starat o Merlina.

(Pokažená scéna... jestli ti dva nejsou bojfrendi, tak už nevím...)

Ovšem Merlin není jen happy, sparkly a tak dál. Je to i o hodně brečení. Předem varuju, že umře hodně postav. A před posledním dílem doporučuju nějakou dobrou přípravnou teorii. My s Hatey jsme poslední díl viděly o Vánocích a netušily, co přijde... a probrečely pak celé Vánoční prázdniny.
Navíc velice často můžeme vidět Merlina, jak se trápí, že nemůže Artušovi říct, že má magii. Což by nebylo tak hrozné, kdyby Colin nebyl tak hrozně ťuťu a tak dobrý herec, takže když Colin zabrečí, zabrečí celý svět.

Sečteno podtrženo?
Merlin je BBC seriál, tj. spoustu gay scén a bolesti.
Ale zároveň je to pěkně fantasy s pěknými herci.
Připarvte si tabulku čokolády, plyšáka na pomazlení, hrnek čaje a krabici kapesníčků a vrhněte se na to.
Oh, a zmínila jsem, že každý druhý díl tam nějaký rytíř nebo Artuš nemá košili?

Tak to zmiňuju teď.

Dyamirity
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Líbí se vám design?

Ano
Ne
Ujde

Komentáře

1 Karika Karika | 15. ledna 2013 v 20:20 | Reagovat

Mami? Můžu se na to podívat znova?

2 Lenny Lenny | Web | 15. ledna 2013 v 20:38 | Reagovat

Co na to říct?
Čtyři série jsem shlédla za jeden týden v říjnu. Pak postupně koukala na pátou sérii... a teď si od Vánoc nechávám v úschově poslední dva díly a na ten heartbreaking se teprve chystám. Chjó. Já nechci. Aby to skončilo.
Fňuk.
Jinak čupčupčupčupčupčupčuprrr slashové myšlenky při koukání na Merlina, to jó, ale stejně se mi spíš líbí to jejich přátelství a taky Arwen. Protože mám ráda Gwen a kdyby byli spolu, co pak? Protože to by nebyla nějaká fluff povídka, kde se s tím holka jednoduše smíří a konec, pohoda. Protože tohle je Gwen, a oni se mi s Artušem tak líbí dohromady.
(Oh, co to tady blábolím, samozřejmě, že čtu Merthur povídky a stalkuju Merthur obrázky.)
Colin s Bradleym to je jiná, tam Angel nemá šanci. Ti dva jsou prostě něco božího dohromady.
Toliko k citovým výlevům a Merlinovské obscesi. A co teprve, až tu pátou sérii dokoukám. Fňuk.

3 Ame Ame | E-mail | Web | 25. ledna 2013 v 16:12 | Reagovat

Na to se asi podívám. Vypadá to dobře :D

4 Eni Arumi Eni Arumi | 7. února 2013 v 10:04 | Reagovat

Okey, prinutila si ma! Pozrela som na všetký serie a ....Merthur je to najlepšie čo môže byť. A na konci.....som plakala.T_T Ja nechcem koniec! Ďakujem za recenziu bez nej by som nikdy Merlina nevidela a nezažila toľko zachvatov smiechu. XD XD

5 jajafilm jajafilm | Web | 9. února 2013 v 1:22 | Reagovat

"Colin nebyl tak hrozně ťuťu" - tak teď jsi mě dostala. :-) Ano, Colin je prostě skvělej, stejně jako Merlinovi a Artušovi hlášky a už jen pouze z těchto dvou důvodů stojí za to se na to mrknout :-)

6 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 17. února 2013 v 20:33 | Reagovat

Čekam, kdy se mi k němu podaří dostat ... too many tv series to watch :'D

7 Nosferatu Psiren, blahé paměti Nosferatu Psiren, blahé paměti | E-mail | Web | 22. března 2013 v 13:25 | Reagovat

gay seriál...seems legit, při dlouhých nejen zimních nudných večerech budu mít aspoň co dělat :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama