Háďátko - malba na hedvábí

15. července 2011 v 18:07 | Dyamirity |  Galerie
-Malba na hedvábí. Viděli jste někdy? Ne? Tak se podívejte!-


To co vidíte je má šálička Háďátko asi v polovině výrobního procesu. Jak vidíte, šála je přišpendlená na dřevěný rám, ale k tomu se hned dostanu, jelikož vás velmi zhruba poučím, jak se taková věcička dělá.

Potřebujete: hedvábný šátek, vosk, připínáčky, barvu na hedvábí

1. Šátek si připevníte na rám pomocí napínáčků. A to pořádně. Látka musí být napnutá až na doraz. Pokud byste na ni hodili nějaký malý předmět, odrazil by se. (Já osobně jsem měla šmejdský špendlíky, který se ohly, místo aby se jako hodně špendlíky zapíchly do dřeva. Proto mi pořád vypadávaly a já měla chuť to celé zapálit =D)

2. Připravíte si vosk. Používají se speciální udělátka, které jsou jako dutá kulička asi o velikosti pinpongového míčku bez vršku se zobáčkem na jedné a držadlem na druhé straně. Je mi jasné, že si to podle popisu asi nepředstavíte, ale ta věcička asi nemá svůj název... no, každopádně, nasypete si do toho udělátka vosk, který se dá koupit v malých kouscích, co vypadají jako zaschlé voskové kapičky. Vosk si v udělátku nahřejete nad svíčkou, dokud se všechen nerozpustí.

3. Teď se dostáváme k samotné malbě. Udělátkem se v podstatě kreslí jako štětcem nebo tužkou, jen si je pořád dávat pozor, aby se spodní část baňky s voskem neotřela o hedvábí nebo aby vám nedošel vosk. Pokud máte návrh, můžete si ho podložit pod rám, ale je jen takový orientační. Musím vás upozornit, že kresba voskem probíhá ve vzduchu na rámu, takže to není nic jednoduchého.

4. Po tom, co vosk zaschne se můžete dát do malování. Barvy na hedvábí jsou ředitelné vodou, ale nedají se nastavit jinou barvou. Takže pozor!

5. Necháte barvu zaschnout a šátek sundáte z rámu. Poté vložíte šátek mezi noviny a začnete jej žehlit. Vosk se rozpustí a vsákne do novin. Noviny je potřeba měnit, aby se vosk nevpil zpátky do šátku.

6. Šátek možná bude flekatý, ale to nevadí. Přeperte ho (v ruce, samozřejmě!) a znovu vyžehlete mezi novinami a skvrny by měly zmizet.

A to je asi vše. Velmi hrubý popis postupu, dalo by se říct =D Já jsem si Háďátko dělala na rozšířených hodinách výtvarky a zabralo mi to asi tři hodiny, protože jednou jsme nenašly vosk a podruhé jsme zapomněly žehličku =D Dělaly jsme si ho z celé třídy (na konci roku už dosti prořídlé) jen já a kamarádka Lenka, která měla čtvercový šátek a dělala si motiv kytiček a různých takových motivů. A celé to měla takové barevné.... no, přesně to, co já bych neunosila.
Já jsem zůstala u trochu temnějšího motivu. Navrhla jsem si šupinu a udělala jsem šupinatý šátek v tmavých barvách od šedé až po zelenou =D A jak to dopadlo?


Trošku zmuchlaný, ale taky mi leží ve skříni =D

Detail šupin ♥

Jak háďátko vypadá na krku. V pozadí můžete vidět lustr a náš elegantně vymalovaný pokojíček =D

Dyamirity
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Líbí se vám SHI-team?

Ano
Ne
Ještě nevím =D

Komentáře

1 Bleach Bleach | 16. července 2011 v 19:08 | Reagovat

Krásne :D Veľmi obdivujem ľudí, čo si vedia vlastnými rukami urobiť rôzne veci, asi preto, že mne to nikdy nešlo... takže veľmi ťa uznávam :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama