Mé městečko plné komínů

15. května 2011 v 21:14 | Dyamirity |  Téma Týdne
~Nadpis jsem si nevymyslela. Mému městu se vážně říká Město komínů stejně jako Praze se říká Město věží~

Na začátek dejme trochu historie. Žatec, německy Saaz, je město známé především díky svému chmelu a tím pádem i pivu. První zmíňky pochází z roku 1004 a během husitských válek patřilo mezi nejdůležitější města Čech. Ve své době bylo i druhé největší královské město hned po Praze. Jelikož Žatec leží v Sudetech, během 2. sv. války jsme byli tak trochu obleženi Němci, ale kdo by si stěžoval, že?
To by na úvod stačilo a víc si toho stejně nepamatuju. Tyhle střípky jsem pochytila ze všech těch nástěnek, co nám na gymplu visí. Ale co Žatec dnes? Kam se poděla věčná sláva královského města?

Netuším. Ze Žatce se stal ukázkový příklad maloměsta. A lidé se stali maloměšťáky, kteří mi tak usilovně pijí krev. Každý tu každého zná, ale ne tím familiárním způsobem, jako na vesnici. Tady to funguje tak jako "Jo, toho znám od vidění!" Ale i přesto tu funguje ta městská netečnost mezi sousedy.
Já Žatec i přes všechny jeho chyby miluju. Skutečně miluju. Je to město, kde jsem se narodila a kde žiju. I přes všechny menší i větší vady je to město, kde jsem vyrostla. A proto nenávidím ty řečičky svých vrstevníků, kteří mají plné huby řečiček typu: "Ježiš, tohle je hrozný město, já chci do Prahy," Ti horší by se stěhovali rovnou do Ameriky. Já Žatec nechci opustit, i když jednou asi budu muset.
Kromě lidí, jejichž příštup mě tak strašlivě deptá, mě irituje způsob, jakým Žatec upadá. A mohou za to zase, překvapivě, lidé.
Ničí tohle město.
Ty obludné betonové paneláky jsem překousla, přece jenom v jednom z nich žiju. Navíc jsou na kraji města, takže alespoň z jednoho okna vidím dlouhé lány polí. To, co mě irituje víc je například náměstí. Kdysi náměstí se zelení a pohodlnými dřevěnými lavičkami, kde se dalo při Dočesné uveebit teď nahradila vydlážděná placka s železnými lavičkami, které v zimě lepí a v létě pálí a zrůdnou zlatou věcí, kteří ti optimističtí pánové v křeslech naší městské rady nazívají kašnou. Kašna je prosím pozlacená díra na jejíchž okrajích stojí čtyři... někdo tvrdí, že andělé, já bych řekla mužské pohlavní buňky.
Stejně jako náměstí dopadlo naše hřiště Mládí, nyní přejmenované na STADION MLÁDÍ. Ovál trávy s dvěma obřími stromy obehnaný kruhem černé antuky a další trávy teď nahradila barvená umělotina bez jediné kytičky. Navíc vedle stadionu stojí betonová krabice, která má sloužit jako šatny. To by mě tak netrápilo, kdyby ovšem naprosto nezazdila výhled na gympl, když jdete z města.
Gympl je budova, která je vážně krásná. Secesní dvoupatrová stavba s reliéfy tváří nad hlavním vchodem. Kdysi nejvyšší budova v Žatci. Dokud nepostavili Věc.
Věc je ta nejpříšernější příšernost celého Žatce. Pokud někdy potkám toho, kdo jí navrhl, vlastnoručně ho zabiju. Má to být věž spojená s komplexem Chmelařského muzea. Postavili jí do části města, kde stáli staré budovy... a vypadá to jako něco, co by postavil i můj bratránek z lega. Odporná kvádrová budova, která vypadá jako nedostavěná, jen sklo a železo. A pozor, svítí!
Komukoliv, kdo má jen trochu vkusu, se z ní zvedá žaludek.
Jednou jsem se s tím svěřila učitelce na výtvarku, která je z Loun. Ta mě usadila s tím, že se vždycky najdou lidi z malého města, kteří nejsou schopni pochopit novou architekturu. No promiňte, ale Louny taky nejsou žádná metropole a ta věž je prostě žaludekzvedající.
Jak kdysi řekl náš třídní: "Mít bazuku a moct...."
Ale nemůžu dělat, že Žatec je jen špatný. Je tu toho i spousta, na co může být žatečák pyšný. Máme třeba nejmenší chmelnici na světě, trochu kýčovitý, ale převe orloj, je tu gympl a zuška, dvojčata krásných starých budov, není tu smog ani záplavy a lidé v okolí mluví tak, že jim každý rozumí. Nemáme nářečí, to je pravda, ale nejsme pražáci (takže bych byla ráda, kdyby mi to všichni moraváci s kterým jsem kdy mluvila, přestali cpát!).
Co si paatuju, neměli jsme tu žádného masového vraha a no... jistě, je tu ta odhalená pěstírna marihuany, ale které město má čistý rejstřík, že...
Abych to zkrátila, Žatec má klady a zápory, jako každé město, ale je to můj domov.
Mé město.
Mé městečko.
Mé městečko plné komínů.
...

Dyamirity von Saaz
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 16. května 2011 v 9:13 | Reagovat

Páni, nětušila jsem, že je tady na severu tolik lidí (hlásí se Tepličanda ^^)

2 Envy Envy | 16. května 2011 v 9:59 | Reagovat

Týý jo, hned bych se stěžovala. Praha je příšerné město (pokud nepočítáme vnitřek, ty staré budovy jsou nádherné - bohužel hned vedle nich stavěj moderní "monstra" jak já tomu říkám, takže se jejich původní krása jaksi vytrácí někam...).
Kdybych se já narodila jinde než v Praze, asi by se mi do ní nechtělo, není to zrovna ideální místo pro život. Jenomže já mám i přes všechny její vady Prahu ráda (to je tím, že jsem až příliš zvyklá na život v ní), no, ehm, víš co? Tu větu co jsem psala na začátek budem ignorovat jo? ^^"

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama