Pod maskou kyberjména

31. března 2011 v 20:00 | Dyamirity
~Mňáu, mé jméno je Miruška. Míry: 90, 60, 90. Barva očí: zelená. Barva vlasů: Černá. Barva plnovousu: Hnědá.~
(Avatar. Ale jak moc jsme si s Dyamirity podobné?)
Kyberjméno. Jak sladká to věc, však to všichni známe. Na internetu je přece jedno, jestli máte přes zuby nataženou železnici, máte vadu řeči a nějaký ten beďar jde na fotkách, které odešlete svým iKamarádům, vždycky vyretušovat v Photoshopu.
Je to jako maska. Je jedno, jestli jste hubení nebo tlustí, můžete si stvořit svou vlastní identitu a nikdy nikdo nezjistí, kdo ve skutečnosti jste, pokud to nebudete chtít.
Jak daleko to necháte dojít?
Je možné, že se to časem rozvine v jakousi formu podivné schizofrenii. Budete přesně rozlišovat, co děláte vy a vaše alter ego, za nějž se skrýváte na intenrnetu?
A jakou máte jistotu, že ten s kterým se seznamujete není jen výplodem čísi infantilní fantazie?

"On mi poslal fotku!" jásá čtrnáctiletá dívka a radostně tančí po pokoji. Na obrazovce počítače se chvěje obrázek zasněně se usmívajícího blonďáka. Kdyby byla trochu více nedůvěřivá, možná by zjistila, že přesně tenhle blonďák se usmíval z obálky předminulého čísla dívčího časopisu, který odebírá její nejlepší kamarádka.
O dva dny později může policista svírat fotografii oné dívky a smutně si prohlížet křídový obrys kusu silnice ohraničené žlutočernými plastovými páskami.
A jak je to sakra možné, říká si každý rozumný člověk.
Jednoduše. Všichni takhle rozumný není.
Co víte o mně? Jsem vážně hodná holka? Jsem vůbec holka? Třeba jsem sadistická mrcha, co se vyžívá v pitvání mrtvých myší. Třeba šikanuju své spolužáky nebo jsem nkoho zabila!
Jste si vážně jistí, že nemám masku se jménem Dyamirity a za ní, že se neskrývá někdo mnohem horší?


Ale vezměme to trochu z jiného úhlu.
Internetové seznamování i mnohé výhody. Nemusíte se s tím člověkem přece vůbec setkávat. Stačí si psát,no ne? A na internetu máte jistotu, že najdete někoho, kdo s vámi bude vždy souhlasit, bude mít rád stejné věci, bude mít stejný vkus co se týče hudby/literatury/filmů/pohledu na svět/nevhodné škrtněte.
U lidí, které vídáte dennodenně si nejste jistí, jestli mají stejný vkus. Navíc u internetových přátel si můžete leccos dovolit. Nemusíte se stydět, protože se stačí odhlásit a už nikdy se nemusíte objevit. Prostě...
zmizíte.
Dalo by se tomu říkat vražda. Vražda druhé identity.
Vím, že je to šílenství a já... mám každým dnem víc a víc pocit, že se ode mně Dyamirity odlišuje. Nedávno jsem jí stvořila i avatar a... je strašidelné, jak moc ty dva životy rozlišuju.
(A)Lenka v internetové říši divů.
Tohle je hodně zmatené. Mám pocit, jako kdybych nedokázala utřídit svůj názor. Projevující se schizofrenie. Internetové seznamování je špatné, ale pokud si dáváte pozor, můžete si najít i úžasné přátele. Hlavně nesmíte být naivní a skočt na špek prvnímu pedofilovi.
Víte, ono se říká, jak je seznamování po internetu nebezpečné, ale jde vlastně o toho člověka, který se chce seznamovat. Pokud jste naivní, povrchní a to, že je v rohu přijaté fotky copyright nějaké modelingové agentury, vám není vůbec podezřelé, pak je pro vás na internetu jisté nebezpečí.
Pokud si ovšem dáváte pozor a než si se svým "kamarádem" dáte sraz, alespoň si s ním zavoláte (Už nikdy nechci buzení po telefonu, Maki, už NIKDY!!!), pak je tu riziko mnohem menší.

Nevím, co víc k tomu říct. Je to další zmatený článek, kde se jedna věta hádá s druhou. Pokud se mnou nesouhlasíte, budu ráda, když se o svůj názor podělíte v komentáři. Ale pokud možno bez sprostých slov, ano?
Díky.
Dyamirity
Oba dva obrázky jsou mé vlastní tvorby, jen tak mimochodem.
("Dyamirity", avatar, centropen a PhotoFiltr)
("Krutá" z připravovaného Snáře třídy Kvarty (2010/2011), podle stále se opakujícího snu, černý, hnědý a bílý uhel a akvarelové pastelky)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Emily Emily | Web | 31. března 2011 v 20:24 | Reagovat

pekne napísaný článok

2 Shika Shika | E-mail | Web | 31. března 2011 v 20:32 | Reagovat

Ten obrázok je dokonalý. Myslím ten druhý. Inak, tou farbou "plnovousu" si ma dokonale pobavila. Myslím si, že mať netových kamošov je fajn, ale nestretáva´t sa sn jmi, nič také... a taktiež s mierou. Občas sa mi zdám, že mám viac netových kamarátov než skutočných...:/

3 Majda Majda | Web | 31. března 2011 v 20:34 | Reagovat

Obrázky jsou ilustrované, to za prvé. Ano, někdy mám pocit že hrozně odlišuju internetové já od svého skutečného. Tedy, s některými lidmi. Potom mám dilema, a nevím které já je to pravé,a...
Už radši končím komentář. Krásně, výstižně napsané x)

4 Alcielle Storm Alcielle Storm | Web | 1. dubna 2011 v 15:17 | Reagovat

Páni, myslím, že jsi to skvěle podala. Vlastně jsem měla připravených asi padesát vtipných komentářů, ale nakonec nějak ne, protože se s tím nedá než souhlasit. Ou, ale jednu si přece jen neodpustím: "Vážně nejsem sériový vrah...vážně!"

5 Maki Maki | Web | 3. dubna 2011 v 19:03 | Reagovat

hihi xD měla jsem prostě chuť někoho vzbudit xDD prostě jsem CHTĚLA xDD gome :-)

6 Envy Envy | 4. dubna 2011 v 17:21 | Reagovat

Vážně pěkně napsaný, nezbývá než souhlasit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama