William Golding - Pán much

4. prosince 2010 v 16:56 | Dyamirity |  Knížkovna
Název: Pán much
Originální název : Lord of the flies
Autor: William Golding
Rok vydání: 1954
Žánr: Dobrodružné, trochu (víc) psycho
Hodnocení: Po přečtení jsem strávila probdělou noc úvahami o smrti. Fakt díky, Goldingu.


Tuhle knížku, respektive zmíňku o ní, jsem objevila na blogu Taylor. Moc se o ní nerozepisuje. V dalším jejím článku jsem objevila fanarty k téhle knížce. Moje vrozená zvdavost mě donutila si tuhle knížku najít na netu a následně i půjčit v knihovně. Prosím, vyoperujte mi někdo zvědavost a nahraďte jí pudem sebezáchovy. Měla bych větší šanci, že se dožiju stáří při zdravém rozumu.

Následující část může obsahovat spoiler

Během světové války ztroskotá na pustém ostrově letadlo s anglickými civilisty. Přežije jen tlupa malých chlapců. Seznamujeme se s hlavním hrdinou, Ralphem. On a ještě jeden chlapec, kterému se přezdívá Čuňas, se toulají po ostrově, když v jedné zátoce objeví lasturu. Ralph jí vloví a zatroubí na ní, jako pokus o svolání přeživších. Z pralesa se začnou trousit samé děti. Nakonec přichází i bývalý školní sbor pod vedením Jacka.
Ralph je zvolen pomyslným vůdcem, což je proti srsti právě Jackovi. Ralph však Jacka jmenuje velitelem lovců, kterými se stává sbor.
Chlapci s pomocí Čuňasových brýlí zapalují na nejvyšším bodě ostrova oheň. Ale při oslavách jeho zapálení si nevšimnout, že hořet začal i prales pod nimi. Shoří velká část lesa a ztrácí se jeden z mladších chlapců.
Oheň je rozdělán podruhé, teď už Ralph jmenuje hlídky, které se o něj budou starat.
Jak už to však bývá, děti jsou děti. Většině z nich nebylo ještě ani deset a tak pobyt na ostrově berou jako dovolenou a užívají si tropů. Jen Čuňasovi je jasné, že pokud se brzy z ostrova nedostanou, nemuselo by to dopadnout dobře.
Mezi mladšími dětmi navíc panuje strach. Myslí si, že v pralese je nestvůra. Jack to ovšem odmítá a stále tam chodí lovit divoká prasata. Poprvé nemá tolik odvahy zvíře zabít, ale napodruhé už neváhá a prase podřízne. Jack tak poprvé ochutná opojný pocit z moci nad cizím životem.
Problémem je fakt, že na lov odvedl i strážce ohně, dvojčata Sama a Erika, oheň vyhasl a okolo plující loď je minula.
Jedné noci se na ostrov snese parašutista ze sestřeleného letdla. Je mrtvý a padne do pralesa. Hlídka ohně ho však zdálky vidí a v domění, že se jedná o nestvůru uteče a odmítá se na vrchol k ohni vrátit. Musí se tedy založit druhý oheň na pláži.
Ralph, Jack a ještě jeden z Jackových lovců se vydají přišeru najít. Uvídí vzdouvajíc se padák a v domění, že je to příšera utečou také.
Na ostrově vzrůstají rozepře a hrozí, že nastane absolutní anarchie. Po jedné hádce se odděluje Jack a jeho tlupa lovců a odchází na druhou stranu ostrova. Časem k nim odchází většin chlapců a s Ralphem zůstává jen Čuňas, Samerik, Simon a několik mladších dětí. 
(Teď přichází část, která mě tak naprosto rozhodila, že jsem jen seděla a udělala velké WTF!)
Jack a jeho tlupa zabíjí prase a jeho hlavu "obětují" příšeře tak, že jí nabodnou na kůl. Prasečí hlavu obalenou mouchami objevuje Simon. V jakémsi hořečném blouznění k nmu hlava, která se představí jako Pán much,začne mluvit. Simon vystoupá k bývalému ohništi a objevuje mrtvolu letce. Běží zpátky do tábora, kde Jack a jho lovci, společně ostatními kluky právě rozjíždí jakýsi pochybný lovecký tanec.
Simon se za tmy vyřítí z lesa rovnou do kruhu rozdivočelých chlapců, kteří ho v zápalu roztrhají.

Po téhle události se ostrov mění na noční můru. Jack se v opojení moci pokouší zabít Ralpha a... no jak to dopadne, to se dozvíte samy...

(zdroj: Deviantart)

Tahle knížka na mě nechala hodně vážnou stopu. Celou noc jsem strávila myšlenkami nad prchlavostí života. Možná k tomu přispěl i úpal, který jsem si toho dne uhnala na bruslích.
Pána much jsem četla jeden jediný den prázdnin. Tak moc jsem si přála mít to za sebou. Trvalo mi to šest hodin a další dva týdny jsem měla takový pochmurný, znepokojující pocit.
Knížka, která začala jako klasická robinsonka: kluci ztroskotají na pustém ostrově, hurá! se zvrtla v dost surové psycho. Nejvíc mě však na té knížce štvalo, jak autor neustále popisuje nějaké přirodní útvary. Moře, prales, pláž... člověka to někdy štve.
Vtipné je, že zemřeli dvě postavy, o kterých jsem byla přesvědčená, že přežijí.
Po dlouhé době to navíc bylo dílo, u kterého i tekly slzy. Proto jsem tuhle recenzi nebrala tak vtipně, jak jsem zvyklá. Z Pána much prostě sranda udělat nejde.
Nevím, jestli tuhle knížku doporučit. Já jí asi nikdy znovu číst nebudu.

Dyamirity~
P.S.: Jestli kvůli vám strávím další noc filozofováním o smrti, tak vás fakticky zabim! Ale určitě jo. Jsem si na tu knížku zase moc vzpomněla. Vidím to tak, že zase celou noc budu myšlenky rozhánět čtením nějaké optimistické slátaniny, abych se necítila tak deprimovaná.     
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Líbí se vám design?

Ano
Ne
Ujde

Komentáře

1 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 4. prosince 2010 v 19:07 | Reagovat

Jo, tak tohle je hodně psycho knížka

2 Bleach Bleach | 5. prosince 2010 v 10:51 | Reagovat

Ja som túto knižku nečítala, ale čitala som jednu od Stephena Kinga (Srdce v Atlantíde), kde King filozofuje aj o tejto knihe... až tak, že som rozmýšľala, či si to neprečítam... lenže on tam napísal aj ako to skončí, takže už som stratila dôvod to čítať... čo je možno aj dobre, keby ma to malo uvrhnúť na pár dní do depresie ako teba...

3 Taya Taya | Web | 28. prosince 2010 v 18:01 | Reagovat

K Pánovi much jsem se dostala přes Kinga, již zmiňované Srdce v Antlantidě... nedalo mi to a musela jsem si to přečíst... uuuuu.... psycho je to neskutečný, ale mě to neuvěřitelně úchvátilo. Ne, že bych skákala radostí nad každou kapkou krve, ale hrozně se mi to líbilo (možná jsem sadista, nevim :D ). Má to něco, co ostatním knížkám (co jsem dosud četla) chybělo...

4 Kokonoke Kokonoke | E-mail | 1. března 2012 v 16:36 | Reagovat

Jojo :D slavný Pán Much ze Sparklessa ze :P XD

5 Dyamirity Dyamirity | 1. března 2012 v 16:59 | Reagovat

[4]: Jojo, dělám tomu braku zbytečnou reklamu =D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama