Terry Pratchett - Zaslaná pošta

18. prosince 2010 v 16:59 | Dyamirity |  Knížkovna
~The only man who can sparkle in my life is Moist. Fuck with Edward Cullen!~
~Jediný muž v mém životě, který smí jiskřit, je Vlahoš. Edvarde Kalene, jdi do háje!~


Kdo by tu narážku nepochopil, přečtěte si Zasr... chci říct Zaslanou poštu od Terryho Pratchetta. Byla to moje první Zeměplocha a zamilovala jsem se do jejího hlavní hrdiny. Tím jest ve zlatém hávu oblečený Vlahoš von Rosret čili v originále Moist von Lipwig. (POZNÁMKA: Zavolat Kantůrkovi, kam na ty jména chodí.)
Ano, do téhle knížky jsem se absolutně zamilovala. A myslím to vážně. Teď se prokousávám již druhým dílem, ale Pošta byla přece jen lepší. Méně akční, abych byla přesná. I když je pravda, že panem Pedantem ten průměr hodně vyhnali nahoru. A o čem tenhle článek bude. No ano... bude to recenze!

Název: Zaslaná pošta
Originální název: Going Postal
Autor: Terry Pratchett
Rok vydání: 2004
Žánr: Fantasy, Komedie, Sci-fi (??? Pod touhle složkou to mají v knihovně)
Hodnocení: Íííííp! Na tohle ještě nevymysleli slovo.
zeměplocha


Hlavní hrdina se jmenuje Vlahoš von Rosret. I když slovo hrdina by u něj většina lidí nepoužila. Spíše by zvolili slova jako lump/podvodník/podfukář/výlupek lidské existence/padělatel/nehodící zaškrtněte. Vlahoš ovšem oplývá tak obyčejnou tváří, že se jako naolejovaná žížala vykroutil ze všech problémů, které mu kdy nastaly. Až na jeden.
Příběh se odehrává ve městě Ankh-Morporku, kde Vlahoš (nebo spíš Albert Třpatka) právě čeká v cele smrti na... no na smrt, na co by v cele smrti čekal, že? Plánovaný útěk se mu nezdaří a tak je veden na šibenici, na kterou je pověšen. Albert Třpytka umírá.
Řekli byste, že smrt hlavního hrdiny znamená automaticky konec knihy? Chyba! Ještě jsme se nedostali ani přes první kapitolu.
Vlahoš se budí v kanceláři A-M patricije a tyrana Vetinariho, který ho uvítá zpět mezi živými. Ne ovšem jako Alberta Třpytku, ale Vlahoše von Rosreta, jedinou postavu, kterou Vlahoš nikdy nepoužil. (Kdo by se mu divil, s takovýmhle jménem?) A právě Vlahoš von Rosret se má stát novým A-M poštmistrem a prakticky vzkřísit poštovní úřad, který se stal ostudou státních podniků. Je mu ovšem nabídnutá jistá volba. Buď se stane vrchním poštmistrem nebo může odejít "támhletěmi dveřmi za vašimi zády", za nimiž, jak Vlahoš brzy zjistí, se rozkládá velice hluboká jáma se zahrocenými kůly na dně.

"Věříte na anděly, pane Rosrete?"

Ještě téhož dne Vlahoš utíká z města a upřímně se baví nad patricijovou naivitou. Faktem zůstává, že se do města vrací jen o dva dny později a to na zádech golema, pana Pumpy, který byl patricijem nasazen, aby Vlahoše hlídal a nenechal uniknout.
Vlahošovi tedy nezbývá nic jiného než se na ten svůj úřad jít podívat. V poamlu se rozpadající budově se seznámí s jedinými dvěma zaměstananci, kteří ještě zbyli. Mladším pošťákem Toliverem Grešlem, jehož věk se pohybuje někde mezi smrtí a hnědým uhlím (citát vypůjčen z Nadělat prachy od T.P.) a Slavojem Zálepkou, jehož jedinou zálibou je sbírání špendlíků.
Pošotvní úřad je v katastrofálním stavu. Všude se kupí hromady nedoručené pošty, která je... no všude. Vlahoš začíná svou kariéru jediným doručeným dopisem.
Vlahoš se dozvídá, proč je místo vrchního poštmistra tak ošemetné zaměstnání. Je to proto, že jeho poslední čtyři předchůdci zemřeli.... za velice podezřelých okolností. Vlahoš nakonec smrti unikne jen o vlásek, zato odhalí, jak jeho předchůdci zemřeli. Všichni vystoupali do pátého patra, a stejně jako Vlahoš, nějakým způsobem nahlédli do minulosti pošty. Viděli minulost, ale tělem se stále nacházeli v přítomnosti. A SPOUSTA schodišť se za tu dobu propadla. A zkuste si sejít schody, které už tam pár let nejsou...
Také k němu začaly promlouvat dopisy. A to doopravdy promlouvat.
Při jakémsi podivném obřadu je uznán vrchním poštmistrem i zbylými starými zaměstnanci, kteří se vrátili, když se doslechli o znovuvzkříšení pošty. Vlahoš upadne do jakéhosi transu, při kterém v naprosté opojení dopisy najme všechny staré pošťáky.
Tak začíná dlouhá cesta k navrácení původního lesku pošty, při němž Vlahoš bojuje proti Semaforům, stále více se porouchávající lince na předávání zpráv, při čemž je oblečen do zlatého obleku a zlaté okřídlené čepice.
Také se seznamuje se slečnou Krasomilou Adorátou Srdénkovou, vedoucí společnosti golemů, které Vlahoš pro ochranu pošťáků najme. Se slečnou Srdénkovou si dá i schůzku. Dost odvahy na to ovšem sebere až v okamžiku, kdy sedí na šíleném koni s brašnou plnou dopisů mimo město.
Vlahoš vynalézá známky a všemi možnými i nemožnými způsoby vrací poštu zpátky na vrchol.
Problémy nastávají v okamžiku, kdy pošta... téměř lehne popelem. V tu chvíli sice využije kapitál, který "nasbíral" během svých zločineckých let. Tou dobou se o něj však zajímá pan Nadosah Pozlátko, majitel semaforové linky, která se stává nespolehlivější, jak se pošta sbírá.
Nakonec se Vlahoš veřejně vsází že doruší vzkaz do Genovy (!!!) dříve, než semafory.
A jak to dopadne, to si přečtěte sami.

Tuhle knížku jsem si vážně zamilovala. Jen jsem zjsitila, že je téměř nemožné na ní psát recenzi. Stane se tam toho tolik, že bych v podstatě musela opsat celou knížku, abyste pochopili, proč jsem tak nadšená. Naprosto mě okouzlil ten způsob jakým, je knížka psaná. Objevují se tam věty, které člověk musí číst třeba třikrát, než je pochopí. Navíc se tam objevují některé myšlenky, které, i přes svojí naprostoou střelenost, jsou vážně na zamyšlení. Navíc překlad Jana Kantůrka je naprosto GE-NI-ÁL-NÍ. Kdo jiný by Moist von Lipwiga přeložil jako Vlahoše von Rosreta, ne?
Je to moje první Zeměplocha a jsem ráda, že jsem začala právě s ní, i když patří mezi ty lepší (podle Hate), tak se bojím, aby mi nepřišlo, že se to horší.
Zaslaná pošta má i druhý díl. Respektive Zeměplocha má další knížku, jejíž hlavní hrdina je Vlahoš. Jmenuje se Nadělat prachy, ale mě s zatím víc líbila Pošta (i když jsem zatím na straně 250).
Ale co je hlavní, Pošta má i film! Nežertuju. Je z letoška a dá se stáhnout i v češtině. *kontroluje, kolik procent už má staženo (52,5%, jen tak mimochodem =D)* A vypadá, že nebude ani tak špatný. Jen Vlahoše jsem si představovala trochu jinak.

Sečteno podtrženo, Zaslaná pošta je jedna z těch nejlepších knížek, co jsem zatím četla. 520 stránek jsem přečetla zhruba za čtyři dny (během kterých jsem chodila do školy, pozor!) a poslední dobou je to první knížka, do které jsem se dokázala pořádně začíst. Vřele jí doporučuju. A ještě jedna věc, DÍKY, HATE! Máš to u mě (společně s těmi dalšími dvěma tunami jiných věcí).
Určitě to zkuste.

Dyamirity~
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Líbí se vám design?

Ano
Ne
Ujde

Komentáře

1 Alcielle Storm Alcielle Storm | Web | 18. prosince 2010 v 18:20 | Reagovat

Na ten film jsem už někde narazila. Hmm...tak já ho jdu taky sehnat. Třeba se mi to bude líbit :) Jinak perfektní recenze knihy. Zní to patřičně šíleně, přesně jaký má Pratchett být ^.^

2 daarkrai daarkrai | 19. prosince 2010 v 11:35 | Reagovat

Nejvíc se mi líbila ta scéna, kde byl Vlahoš u patricije, a když odešel tak Važuzel řekl něco jako: "Zdá se, že se polepšil, pane" a patricij mu na to odpověděl: "Jste si vědom toho, že právě odešel s vaší zlatou propiskou?" :D No, takhle nějak to bylo...ale film jsem ještě neviděla, ačkoliv jsem na něj celkem zvědavá...

3 Dyamirity Dyamirity | Web | 19. prosince 2010 v 14:01 | Reagovat

[2]: Ta byla dobrá. Nebo ještě s těmi anděly. A film jsem dokoukala před chvílí a je to také... dobrej film, ale spoustu věcí oproti knížce hodně pozměnili. Ale ušel =D Vlahoš se jim moc povedl =D

4 Maki Maki | Web | 19. prosince 2010 v 14:50 | Reagovat

to zní super myslím že si to přečtu v pondělí jdu do knihovny takže doufám že to tam mají :)

5 Yuna Yuna | Web | 6. dubna 2012 v 14:45 | Reagovat

Zas(r)lanou poštu jsem si chtěla koupit, ale nakonec jsem si koupila další díly Zeměplochy a to Lehké fantastičko a Čaroprávnost XD Ale někdy si ji určitě koupím! :D TP je úžasný spisovatel :3 A Zeměplocha je geniální. (Mrakoplaš ^.^) Taky je jako film Brava kouzel, což je první díl Zeměplochy ^^ *stahuje*

6 Dyamirity Dyamirity | 6. dubna 2012 v 15:02 | Reagovat

[5]: Zaslanou poštu si rozhodně kup =D A pak si ji stáhni, film je super, ale na knížku prostě nemá =D
Barvu kouzel jsem viděla, ale štvalo mě, že z Mrakoplaše udělali starýho dědka, i když v barvě mu mělo být asi třicet...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama